Po 15 letech

Dne 25.04.18 jsem se vrátil po 15 letech do 2REP s úmyslem přiřazení do operativních záloh cizinecké legie 2 REP. Tak jak jsem si myslel, že to bude probíhat se i stalo. Tělo odešlo, ale duch zůstal. Potkal jsem docela hodně svých bývalých kolegů a pocit byl takový, že jsem tady byl ještě včera. Jako první jsem byl navštívit svoji bývalou jednotku GCP, pozdravil jsem kolegy i kapitána a prohodil pár slov. Bude ještě dost času na delší pokec, kluci říkali, že toho mají hodně, jsou v jednom zápřahu a plánují zase další odjezd na misi do Mali, kde bude odjíždět větší část regimentu. Dnes jsem se jenom ubytoval a zítra bych měl nafasovat nějaké věci a zjistit co vlastně budu dělat. Budou probíhat přípravy na Camerone a je úplně jedno co se bude dít, pro mě je důležité být opět zde a užívat si naplno každý den. Zajeli jsme s kolegy rezervisty na jedno pivko do Calvi a i to je součást tradice v 2REP. Jdu se vyspat na nový den a probuzení v kasárnách s myšlenkou mého nového začátku a pokračující cesty legionáře.

Hned ráno pokračují tradiční závody mezi rotami, šlo o parkurovou štafetu. Síla, dynamika, soudružnost i rivality jsou velmi silné stránky 2REP. Opět jsem potkal několik bývalých kolegů i velitele útvaru plukovníka De Monicalut, který byl také můj velitel v GCP. Krásně jsme pokecali a bylo to opět velmi příjemné, jako každá minuta zde. Připadám si tady jako na návštěvě, a tak se snažím prohodit co nejvíce slov s každým koho jsem znal za mého působení a zbylo jich tady opravdu hodně. Je tady i můj bývalý kolega z GCP, dnes kapitán Couvilier, dnes má na starosti přípravu a školení legionářů, tak se snažím o to, abych se dostal na pozici, kde můžu být nějak užitečný. Tak uvidíme jak to vše dopadne, ale vše chce čas a není kam pospíchat. Po obědě jsme měl zdravotní prohlídku i zubaře a vše na 100%, poté jsem nafasoval výstroj docela objemnou, kvalitní sak, mini sac, 3x boty, 3x kalhoty 3x bundy a mnoho dalších věcí. Poté jsem mohl jít v 17h podepsat smlouvu na 2 roky do operativních záloh 2REP. Takže to vychází krásně, 15 v cizinecké legii na to 15 let v civilu a opět návrat do řad 2REP. Večer jsem se stavil na rotě CA, kde je GCP a s kolegy jsme si dali pár piv a pěkně pokecali. Zítra pokračují přípravy na svátek Camerone, je vždy kolem toho hodně práce a každý se zapojuje do činnosti. Stavění stanů a příprava různých aktivit pro civilní návštěvu, kteří přijedou slavit svátek legionářů.

Dnes jsem třetí den na Calvi a je to můj první den při novém působení v 2REP jako rezervista. Zatím chodím po regimentu a navštěvuji bývalé kolegy legionáře, poddůstojníky i důstojníky. Všude jsem přijat s pozitivní energií a i celodenní salutování v regimentu a podávání ruky v jídelně poddůstojníků je prostě unikátní. Po dlouhé době je člověk si schopen podat 100x ruku s pevným stiskem a toto znám pouze a jenom v 2REP. Respekt, úcta, tradice tady vždy byli a vždy budou a je jenom na nás, jak se k tomu postavíme a také jak to přijmeme. Pokud s tím nemáme problém, tak není problém ani po 15 letech opět integrovat tento speciální útvar. Dnes jsem se viděl i s naším velením, mají nás na starosti dva kapitáni a potěšilo mě, že mě všichni znají z youtube a jsou velice rádi, že patřím k nim a já jsem také velmi rád, že mohu být opět součástí tohoto celku. Večer jsem se byl malinko proběhnout a zacvičit si, zavzpomínal jsem na své mladé léta, kdy jsem většinu volného času trávil sportem. Večer jsem poseděli v klubu CA u pivka a krásně si popovídali s veterány 6 roty, kde je také hodně bývalých z 2REP. Už zítra se zapojím do přípravy mladých rezervistů a to kurzem taktikou se zbraní, kterou mi přidělil kapitán. Takže hurá a opět v akci.

Den čtvrtý, každý den je budíček a večerka troubená na trubku a nepamatuji, kdy naposled jsem takto vstával. Je to velice příjemné je to legionářské. Po budíčku a snídani běhala celá 6 rota něco přes 8 km, velké kolečko kolem seskokové zóny a přes pláž, kde nechybělo tradiční koupání v moři. Teplota vody je v tomto období úplně skvělá, i když je tady docela dusno, takže koupání přišlo vhod. Co je super a pro mě nic nového, že po celou dobu nikdo není zapomenut a běží se vždy pohromadě, je zde cítit to co není v civilní sektoru týmová práce, soudružnost žádné remcání a prostě stále vpřed. Poté mladí rezervisti měli přípravu na přehlídku a je vidět, že potřebují hodně trénovat, aby bylo vše na úrovni. Celý den nám netekla voda a je to docela časté, přeci jenom žijeme na ostrově a já se koupu už tři dny jenom ve studené vodě. Není nic lepšího než být a žít jednoduše, nevyžadovat si velké nároky, prostě se rychle přizpůsobit daným podmínkám a to bez remcání. V průběhu dne jsem byl u krejčí která, když mě spatřila a úžasem SCH, co vy tady? Přeměřila mě pro ušití nové vycházkové uniformy na míru, nechal jsem si udělat medaile a prostě vše, abych byl jako ze škatulky. U nás na rotě je docela hodně zkušených bývalých legionářů Korsičanů, není se čemu divit, jsou doma na ostrově a dnes připravují divočáka pro hody na Camerone. Co je jedinečné je poslouchat jejich historky a člověk se nasměje jako nikdy předtím. Odpoledne mě kapitán požádal o malý kurz taktiky se zbraní a mladým se to moc líbilo, dril SCH měl úspěch a už se těší na další. Večer opět na baru a diskuze mezi veterány hodnostně vyšší, kteří mě přijali a říkají, však ty jsi také veterán. Já se snažím získat co nejvíc informací abych se mohl zorganizovat pro příští příjezd. Ukládám si důležité kontakty, aby člověk měl vždy důležité informace. Jinak co jsem přijel na Calvi, tak mám každý den odchozeno přes 30 tis kroků (cca 24km) a není čas na nudu. S rodinkou si voláme každý den a zatím je vše v pořádku. Zítra bude dlouhý den, takže jdu malinko odpočívat a těším se na zítřejší den.

Den pátý začal dalšími přípravami na svátek, jelikož je stále problém s vodou tak kapitán zrušil sport, a šlo se hned pracovat a připravovat. Každý má rozdělené úkoly, příprava jídla pro sváteční dny, příprava pochodu pro ceremonii, dodělávky stěhování roty. Odpoledne jsem měl opět malé školení taktiky pro mladé rezervisty, kteří chtějí a mají zájem pracovat a to je důležité. Je zde několik instruktorů Kravmagy a tak mám možnost ukázat, jaký systém jsem vytvořil já pro efektivní obranu. Po cvičení jsme zůstali ještě dlouho a povídali si a shodly jsem se, že můj systém je správný a kvalitně propracovaný. Večer se připravovalo la veillé, táborák, jídlo, pití jelikož přijde velitel útvaru s několika generály, kteří chodí od roty k rotě a přejí krásný svátek Camerone. Večerní ceremonie je v okruhu každé roty a veteránů, kteří jsou pozvání na rotu. Večer začal nástupem, je zde i vojenská základní příprava pro mladé, kteří ukončili 5 denní výcvik a dostali odznak. Potěšením byla návštěva vrchního generála francouzské armády Pugy, kterého jsem znal jako velitele útvaru za mého působení v 2REP. Potkal jsem a popovídal si i se zástupcem velitele 2REP podplukovníkem Favro, kterého jsem znal jako poručíka a tak jsme si krásně popovídali. Večer se jedlo, pilo, zpívalo a povídalo, prostě krásný svátek legionářů. Večer byl dlouhý, šel jsem spát ve 2h ráno, jelikož jsem se zapovídal s jedním rezervistou, který je více mistr světa v MMA tak jsme řešili bojovou taktiku.

Den šestý budíček v 5h45 příprava snídaně pro mladé a jak tradice chtějí le boudin, káva s rumem a od nejmladšího vojáka přidělení úklidu pro důstojníky a poddůstojníky. Příprava na slavnostní přehlídku vrcholí a dnes bude frmol jelikož přijde mnoho civilistů slavit Camerone s námi. Chtěl jsem být nosič vlajky 6 roty, ale jelikož nemám ještě uniformu, tak jsem volný a budu sledovat ceremonii se zákulisí. Bude slavnostní ceremonie Camerone, ale včera byla ještě slavnostní ceremonie pro vybrané hosty k připomenutí 40 let bojů na Kolwezi i pro veterány, kdy Major Rodett (kdo četl mojí knihu tak ví kdo to je), dnes stále ještě v aktivní službě. Dnes budou následovat ukázkové seskoky a poté se otevřou dveře pro všechny návštěvy a začínají slavnosti v celém regimentu. Přijede mnoho veteránu, tak věřím, že potkám několik bývalých kolegů. Počasí vyšlo, bylo krásně a já mohl ze zákulisí sledovat ceremonii a připomenout si jaké to bylo když jsem byl ještě aktivní. Je pravda, že se opět vracím a jak říkám pocitově se to nedá popsat. Potkal jsem mnoho bývalých kolegů od svých velitelů na GCP také bývalé kolegy GCP a co mě potěšilo nejvíc bylo setkání s generálem Pugou, který je dnes nejvyšším generálem francouzské armády a to, že si mě také pamatuje potěší. Nic nenamítal abychom si udělali společnou foto, kterou si pověsím doma do své sbírky. Setkání a popovídání je vždy s každým velice příjemné a je důležité udržovat kontakt. Povídalo se, zpívalo se, pilo se, musel jsem se, ale kolem půl noci se vzdálit, jelikož jsem měl ráno udělat pro 6 rotu výcvik sebeobrany.

Den sedmý ráno budíček, trubač troubí v 7 ráno, jelikož je den sváteční. V 8h nástup a pokračování ve výcviku, dnes sebeobrana. Kapitán 6 roty se snaží mě využít, co nejvíce po dobu mého působení zde, které se už pomalinku blíží ke konci. Užívám si každou chviličku naplno a i dnešní první cvičení sebeobrany bylo pro mě přínosem v tom, že mě opravdu baví to co dělám. Rezervisti poznali, jaké to je se mnou cvičit a již teď si mě budou pamatovat, samozřejmě v dobrém. Má hodina byla směřována k týmovému duchu a poznání jaké to je cvičit moderní metodou. Po cvičení chodili za mnou a spokojeně říkali jaké to bylo super a že se už těší na další hodinu. Samozřejmě slavnosti pokračují a tak se v regimentu slaví a slaví. Někteří rezervisti tady dlouho nezůstali je to osobní, každý přijíždí dle možností a svého volného času, režim 6 roty je volnější něž u legionářů, kteří jsou na 100%. Je však příjemné, že ti co už odjíždí, tak se chodí se mnou rozloučit a děkují, že mě poznali, a že se těší na další setkání. Musel jsem se zastavit i ve foyer a koupit si legionářské víno a klukům jsem koupil nějaké trička pro radost. Dny tady utíkají velmi rychle. Škoda, že dnes prší, ale ve všem se pokračuje dál. Kapitán 6 roty již mi nabízí přijet v červenci na výcvik a tak uvidíme o co přesně půjde. Myslím si, že příjezd na 6 rotu bude pro mě přínosem a je také velká možnost posunou se opět dál.

Den osmý odjezd, závěrem mohu říct jenom to, že bylo velmi příjemné cítit i po 15 letech absence, že moje jméno nebylo zapomenuto a respekt mi byl vrácen i dnes. Aktivní rezerva se dostává do funkčního módu.

Honor – Fidelity.

Komentáře