1)      Pomohl vám už někdy strach k něčemu?

Ano v mládí, když je člověk oproti ostatním menšího vzrůstu a postavou né moc silnou tak samozřejmně začíná uvažovat o nějakém sportu kde by se mohl uplatnit nebo zesílit. Já v té době hrával fotbal a hokej a v 15 letech jsem začal dělat i karate. Karate mi dodalo více sebedůvěry a starch se dostával čím dál více pod kontrolu. 

2)      Zkazil jste něco/prohrál jste něco kvůli svému strachu?

Čim více člověk trénuje tím více si věří a svůj starch z části dokáže ovládat. Určitě jako mladý a nezkušený voják jsem udělal několik kopanců jelikož jsem neměl starch pod kontrolou, ale nebylo to nic závažného jelikož se mi dnes nic nevybavuje.

3)      Dokážete svůj strach zkrotit? Jak to děláte?

Máme několi druhů strachu jako například ze snění, z budoucnosti, z neúspěchu, ze změny nebo z narušení našeho systému fungování. Legionáři mají také strach ze smrti v bojovém nasazení. Hlavním krokem k ovládnutí svých strachů je identifikace okamžiku, kdy je naše vědomí blokováno pocity strachu nebo obav. Dostat strach pod svojí kontrolu znamená, zastavit tok našich myšlenek, toto nám umožní začít se strachem pracovat. I legionář se strachem radši pracuje, jelikož pokud by bojoval i sním je na cestě k porážce a to má velké následky jelikož legionář má velké ego. Důležité k tomuto vítezství nad strachem je tvrdý a pravidelný dril neboli trénink, kde každý průběžně překonává úseky svého strachu.

4)      Je dobré naslouchat svému strachu?

Pro začátek je nutné náš starch identifikovat. Co je vůbec zač a do jaké kategorie patří. Dokážeme-li ho pojemnovat a zařadit do danné kategorie pak s ním můžeme i lépe pracovat. Je nutné si vždy uvědomit, kdy nás strach navštíví a co po nás chce, my mu na oplátku zastavíme tok jeho myšlenky a tímto ho můžeme ovládnout. Je nutné znát své tělo dokonale, k tomuto poznání si musíme něco vytrpět a to je tvrdý pravidelný drill na sobě. Je nutné vždy po situaci, kdy strach přijde ji vyhodnotit jak a proč od prvního prožitku strachu se změnila danná situace. A opět pracovat se strachem ve směru identifikovat, zařadit, kontrolovat. 

 

Komentáře