Zkažená doba

Bezpečnost na stadiónech

V průběhu mého 15 ti letého působení v řadách cizinecké legie jsem se zúčastnil těch nejtěžších konfliktů, které připomínaly peklo na zemi. Viděl jsem násilí ve všech podobách a setkal jsem se i s jeho obětmi, a proto dnes říkám, že „Na smrt vás nepřipraví ani ten nejtvrdší výcvik a v reálu je to jiné než při polehávání na gauči a koukání na akční film.“

Dnes jsem již 13 let v civilním životě a myslím si, že jsem se i velmi dobře aklimatizoval, jak už výchovou svých dětí, tak i mojí aktivitou v předávání načerpaných zkušeností. Jednu věc, kterou však nedokážu přehlížet je ta, jak je dnešní uspěchaná doba čím dál více zkažená. Svého mladšího syna Olivera doprovázím již přes rok na fotbalové tréninky, které máme jako doplňkový sport. Olivera fotbal i jiné sporty hrozně baví, snažím se mu vyjít vstříc a podporuji ji ho v tom, co by chtěl možná jednou dělat na plný úvazek. Již od útlého věku vychovávám své syny a snažím se pro ně vybudovat základní kameny pro budoucí reálný život s názorem, že pohyb je nedílnou součástí životní cesty každého jedince. Moje výchova, kde převládá hlavně stránka etická, která se průběžně doplňuje se stránkou fyzickou jsou nerozlučnou dvojicí pro vývoj mladého člověka. Trénink a výkon je to, co v české tělovýchově převažuje, ale chybí v řadě případů ten hlubší podtext, který naleznete právě v mém systému výchovy. Kluci jsou dychtiví a moje výchova je učí především dál a hlouběji rozvíjet pozitivní energii, chut‘ k pohybu, poznávání všeho nového, kdy jsou připraveni přijímat nové výzvy a posouvat dál své hranice možností. Děti musí pochopit, že rodina a sourozenci jsou vždy jeden tým. Výchova je směřována k samostatnosti s týmovým pojetím, kdy je nutné vědět, že tu vždy bude někdo, kdo jim pomůže.

K jádru věci: agresivita je i ve sportu a to jak u sportovců, tak i hlavně u přítomných rodičů nebo zúčastněných a je děsivá. A to je závažný problém dnešní rozmazlené společnosti. Proč rozmazlené? Koukněme se kolem sebe, jak se nám žije dobře a máme všeho dostatek někdy i přebytek. Problém vzniká, když si pomalinku přestáváme vážit obyčejných, ale pro život důležitých hodnot, kterými jsou pokora, důstojnost, úcta, štěstí, láska, víra, tolerance a mnoho dalších. Po celou dobu, co doprovázím Olivera na tréninky, turnaje a zápasy jsem pochopil jednu věc, že mnoho z nás nepochopilo vůbec proč jsme na tomto světě. Proto nedokážu pochopit, jak je možné, že jsou rodiče, kteří dokážou křičet na protihráče svých ratolestí vulgárně a někdy až za hranicemi lidského chování. Nebo při fotbalovém zápase, kdy Oliver na Spartě doprovází hráče před utkáním. Mladí fotbalisté mají zážitek na celý život, který se také velmi rychle může stát i noční můrou. Jsou to případy, kdy se mladý hráč těší na svého oblíbeného hráče, že si s ním podá ruku nebo po případě mu jeho oblíbenec dá svůj dres. Už jenom, když to nevyjde, tak jsou velmi zklamaní a pokud je výchova rodičů vedena správným směrem dá se to napravit jakoukoliv jinou motivací. Ale pokud při zápase vidí, že vedoucí mužstva Baníku Ostrava napálí míč kopem hrubou silou do mladého sběrače za lajnou, a při tom mu ještě sprostě nadává jenom proto, že jeho tým prohrává, mi přijde za hranicí lidského chápání. Mým snem je takové člověka dostat k sobě na krátký výcvik, aby pochopil základní lidská pravidla. Vůbec nejde o to, kdo fandí jakému týmu. Nebo když fanouškové hostí Plzně zaútočí nesmyslně na ochozy, kde jsou rodiny s dětmi a zraní přitom několik nevinných dětí, tak si říkám: „Kam to do prdele směřuje ten náš dnešní svět a naše společnost“. Jsem si jistý, že příčinou není zkrat jedince, ale a pouze celková výchova společnosti? Soudím tak z jednoho a prostého důvodu, jelikož nikdo z okolního blízkého kruhu agresivních jedinců nereagoval a hlavně dělal, že se nic nestalo.

Dnešní politické zaměření s krátkodobým nadhledem a rychlým výsledkem pouze pro vybranou skupinu ovlivňuje celou naši společnost. My obyčejní lidé budeme vždy dělat vše proto, abychom ochránili své děti a jejich budoucnost, tak jako to dělali naši otcové. Předáváme osobní zkušenosti našim dětem a děláme všechno pro to, aby byli šťastné, sebevědomé s důrazem a nadějí na lepší zítřky. Chceme si navzájem pomáhat ve zdraví i v nemoci a nikdy neopustíme své blízké. Z bezpečnostního hlediska tedy nemá smysl se ptát, zda se „to” stane. Účelnější je v tomto případě kladení otázek typu: Kdy, kde a jak se „to” pravděpodobně stane? A jak jsme připraveni? Je nutné pochopit, že pokud táhneme za jeden provaz, tak máme vždy větší šanci na přežití. Příklad jednoho životního příběhu, kdy v buši žili spokojeně čtyři vodní buvoli, které chodil pravidelně kontrolovat tygr. Tygr, jak je známo, je lovec ze zálohy, na svoji kořist číhá skrytý v houští. Vyhlídl si tyto buvoli pomocí skvělého sluchu a zraku, který má. Pokaždé, když chtěl zaútočit, buvoli se stáhli k sobě, a tím tygrův útok odvrátili. Jednoho dnes se buvoli mezi sebou pohádali a rozdělili se každý do jiného kouta buše. Tygr okamžitě jednoho po druhém napadl svým krátkým rychlým sprintem, zabil každého buvola prokousnutím krku a odtáhl na skryté místo, kde je sežral. Změna situace je v rukách samotných lidí, všechno závisí na převládající volbě každého člověka.

Proto výchovou pro naše děti a jejich inspiraci do budoucna, je nutné jim umožnit mít velké sny, výzvy nebo vizi, které jsou motivací pro jejich další životní kroky. Vše, co potřebují, jsou rodiče, kteří jim dají dobrý důvod zavázat se jeden druhému a fungovat jako jeden tým. Mým snem je abych již nemusel koukat na hrozby, ale pokud to nejde, musíme se na to připravit. Vytvořil jsem architekturu pod názvem Pyramida bezpečí, která je dnes nutností, jelikož jde zde o vytvoření bezpečné budoucnosti. Základy našeho bytí, které nám byli dány už při našem zrození a je jenom na nás, které detaily uvedeme pro pevnou stavbu. K budování přispívá každý člen svými činy a svojí osobní volbou v zapojení při výstavbě této bezpečné společnosti. Změnu nedocílíme při poleháváním na gauči a křičením na televizi, tam nás nikdy nikdo neuslyší a život nemá žádný smysl. Je důležité udělat první krok a změnit to, v co člověk věří. Čím více bude ochránců v Pyramidě bezpečí, tím více bude těch, co budou šířit a budovat pevné základy naší bezpečné společnosti. Pyramida bezpečí je stavba pro tvoření bezpečné síly a naší svobody.

Komentáře